سه شنبه , 28 جولای 2015
از دست ندهید
خانه » اطلاعات عمومی MBA » تحلیل سوالات ریاضی کنکور MBA سال ۹۲

تحلیل سوالات ریاضی کنکور MBA سال ۹۲

کنکور MBA ۹۲ در صبح نوزدهم بهمن ۹۱ برگزار شد. سوالات ریاضی این کنکور که سخت ترین ریاضی mba چند سال اخیر نامیده می شود توسط استاد مسعود آقاسی مورد تحلیل قرار گرفته است. ما برای کمک به دانشجویان برای درک بهتر سوالات ریاضی کنکور ۹۲ ، این تحلیل را در MbaOnline بازنشر می کنیم.

استاد آقاسی در تحلیل سوالات ریاضی این کنکور در وب سایت شخصی شان اینگونه می نویسند :

۱) کنکور امسال دارای یک  سوال غلط بوده است.(سوال  ۱۶۹  که باید توان گزینه ها ۲ باشد و احتمالا همه متوجه شده اند . به هر حال کمتر دیده شده در کنکور MBA همه سوالات صحیح و فاقد ابهام باشند!!)

۲)  بر خلاف اکثر سالها در سال جاری کلیه سوالات از مباحث ریاضی ۱و۲ بوده اند. با وجود اینکه همواره در دفترچه نوشته میشود ریاضی ۱و۲ اما در اکثر سالها سوالاتی از معادلات یا مهندسی یا آنالیز ترکیبی و .. هم مطرح می شده است.(البته سوال ۱۷۴ را میتوان سوال معادلات هم به حساب آورد که در ج۱ ریاضی ۲ آنرا با چندین روش ابتکاری و به عنوان سوال ریاضی عمومی حل کرده ایم)
۳) سوالات بر خلاف کنکور سال سال ۸۷ و ۸۸ و ۸۹ و ۹۰ به ترتیب مباحث ریاضی ۱ و ۲ نبودند.

۴) درصد سوالات ریاضی ۱ نسبت به سال قبل کمی کاهش یافته و به ۵۴ درصد رسید.(درصد درس ریاضی ۱ به کل سوالات در سال ۸۳ برابر ۶۰ درصد، در سال ۸۴ برابر ۴۳ درصد و در سال ۸۵ برابر ۵۳ درصد و در سال ۸۶ برابر ۶۰ درصد و سال ۸۷ برابر ۵۰ درصد و از سال ۸۷ تا ۸۹ برابر  ۶۰ درصد و در سال ۹۰ برابر  ۵۶  و در سال قبل ۶۰ درصد بوده است.)

۵) مبحث انتگرال در ریاضی ۱ بر خلاف سالهای قبل ۲۷ درصد سوالات را به خود اختصاص داده(۸ سوال) و بیشترین حجم سوالات را داشته است.

۶) مبحث انتگرال روی خم و سطح تعداد سوالاتش ۲ برابر سال قبل شده و مشابه سال ۸۹ در این رشته  ۲۰ درصد سوالات به این مبحث اختصاص داشت و رتبه دوم را داراست!! در حالیکه به طور میانگین حدودا این فصل ۱۰ درصد سوال داشته است. ضمنا اکثر سوالاتی که در سالهای قبل این رشته  از این فصل مطرح شده محاسبه ساده ای داشتند اما در سال جاری ۵ مورد از ۶ مورد به انتگرال گیری و در برخی موارد انتگرالهای طولانی منجر شد.

۷) مبحث انتگرال ۲ گانه و سه گانه بر خلاف سال قبل که فاقد سوال مستقیم بود در سال جاری ۱۰ درصد سوالات را در بر داشت.(به طور میانگین هر سال این مبحث ۲ سوال داشته که امسال به ۳ سوال تبدیل شده اما اکثر سوالات فصل خم و سطح در نهایت به انتگرال ۲ و ۳ گانه منجر می شد که در این رشته بی سابقه است.)

۸) در مجموع ۳ فصل انتگرال در ریاضی ۱ و۲ دارای ۱۷ سوال یعنی ۵۷ درصد سوال بوده اند(که همین موضوع باعث شده کنکور امسال از حد متعارف سخت تر—بیشتر وقتگیر و تا حدودی ابتکار—باشد) در حالیکه این ۳ فصل در سال قبل ۲۰ درصد و در سال ۹۰ به مقدار ۳۰ درصد رسیده بود.که تا قبل از سال جاری حداکثر مقدار را داشته است.)
۹)مبحث مشتق ریاضی ۲ شامل ۵ سوال یعنی ۱۷ درصد سوالات را داشته که اکثرا سوالاتی ساده بودند و رتبه سوم بیشترین تعداد سوالات را داراست.

۱۰) بر خلاف آنچه در کنکور باب شده بود که مشتق ریاضی ۱ سوالات مستقیم زیادی دارد در سال جاری فقط ۲ سوال از این مبحث به طور مستقیم مطرح شده  است. (به طور میانگین از سال ۸۵ به بعد این مبحث ۵ سوال  و در سال قبل ۶ سوال داشته است)

۱۱) مجموع فصول مشتق در ریاضی ۱ و ۲ در سال جاری ۷ سوال داشته که کمترین تعداد در سالهای اخیر بوده است. در سالهای قبل به طور میانگین این دو فصل در مجموع ۱۰ سوال داشته اند.

 ۱۲) بر خلاف چند سال اخیر  از  بحث هندسه تحلیلی و جبر خطی  و خم و سطح(فصل ۱و۲ ریاضی ۲) هیچ سوالی مطرح نشده بود!! در سال قبل ۴ سوال و در سال ۹۰ دو سوال از این دو مبحث در کنکور آمده بود.)

۱۳) بحث دنباله و سری  در سال جاری ۲ سوال داشته که نصف تعداد سوالات در سال گذشته و تقریبا برای میانگین تعداد سوالات این فصل در سالهای قبل بوده است.

۱۴) مبحث تابع  و  مختصات قطبی  که در مجموع به طور میانگین ۱۰ درصد در سالهای قبل سوال داشتند در سال اخیر فاقد سوال مستقیم بوده است!!!

۱۵) در مجموع بحث مشتق و انتگرال در ریاضی ۱ و ۲ (یعنی ۵ فصل که بیشترین وقت –حدود ۵۸ ساعت در کلاس ۸۸ ساعتی سال جاری–را در کلاس از ما میگیرد)  جمعا ۲۴ سوال یعنی ۸۰ درصد سوالات را به خود اختصاص داده اند که غیر منطقی و نسبت به گذشته MBA بی سابقه بوده است (در سال گذشته این مباحث  ۱۷ سوال و به طور میانگین در ادوار گذشته ۶۰ درصد سوالات به این مباحث اختصاص داشته اند.)

۱۶) قضیه دیورژانس در این کنکور سه سوال(دو سوال مستقیم و یکی هم ابتکار تبدیل به دیورژانس حل را سریع میکند) دارد که در کنکور این رشته بی سابقه بوده است.

۱۶)   سوالات تکرای (یا با حل مشابه) نسبت به رشته های دیگر و  در مواردی  خود رشته MBA دیده می شود اما به طور میانگین تعداد کمتری نسبت به سالهای قبل داشته اند.

۱۷) مطلب دیگری که توجه به آن خالی از لطف نیست:

  • بر خلاف سال قبل و مانند  ۸۹ چیدمان گزینه های صحیح در این دفترچه ای که من در اختیار دارم  (کد D) غیر منطقی است. (تا سوال ۱۶۹–همان سوال غلط– یعنی ۱۳ سوال اول  اثری از گزینه ۲ نیست و دوباره تا سوال ۱۷۶ اثری از گزینه ۲ نیست و…)
  •  مانند سال ۹۰  و ۹۱گزینه  ۴ بیشترین تعداد را دارد و ۱۱ سوال  گزینه ۴ می شوند و ۸ سوال هم گزینه ۳ و سهم گزینه ۲ فقط ۳ سوال است (سال قبل هم گزینه ۲ تعداد کمی داشته است)
  • ۲۰ سوال اول این آزمون برای رشته صنایع–سیستم (که معمولا سطح سوالات آن از MBA کمی پایینتر بوده است) عینا کپی پیست شده بود!!! که در کنکورهای ارشد کم سابقه بوده است.
  • ۱۰ سوال بعدی هم دقیقا در رشته مدیریت نساجی مطرح شده است.

 بالاخره جمع بندی نهایی:

 •  برای مجموع ۳۰ سوال(اگر بخواهید همه را حل کنید که یکی هم غلط است ولی اشتباه آنرا احتمالا همه متوجه می شوند)۷۵ دقیقه یعنی میانگین ۱۵۰ ثانیه برای حل هر سوال کافی نیست.
 • معمولا در اکثر رشته ها دانشجویان ۱۲۰ ثانیه به طور میانگین برای حل هر تست وقت دارند(مثلا همین رشته صنایع که ۲۰ سوال اول MBA با آن مشترک است) اما این زمان برای بچه های MBA بیشتر است(و این یکی از عمده ترین دلایلی است که در این رشته درصد ریاضی معمولا و خصوصا در ۳ سال قبل  بسیار بالا بوده است) و تا ۱۸۰ ثانیه هم در برخی موارد قابل افزایش است.
 • کمتر رخ داده حل سوالات MBA خصوصا در ۲ ۳ سال اخیر زمان بیشتر از ۷۵ دقیقه لازم داشته باشد اما در این کنکور با توجه به وقت گیر بودن محاسبات در اکثر تستهای انتگرال زمان ۱۸۰ دقیقه کافی به نظر میرسد.(البته اگر اعداد معروف را حفظ باشید باز هم در زمان صرفنظر میشود)
 • فرض می کنیم  سوالی حذف نشود و از  عوامل بیرونی (مانند سخت یا ساده بودن سوالات gmat، سخت تر بودن سوالات نسبت به سالهای قبل خصوصا سه  سال اخیر MBA –می دانم بسیاری از شما انتظار سوالاتی در همان سبک را داشتید —البته من بر خلاف بسیاری از همکاران خود در درس ریاضی  قدرت یا مهارت  پیش بینی  سخت یا ساده بودن سوالات امسال را نداشتم  و همیشه به طور میانگین سوالات را ۱۰ تا ۱۵ درصد سخت تر از کنکور مطرح میکنم، شوک شدن در اثر دیدن تعداد زیاد سوالات انتگرالی و شوک ناشی از آن که مطمئنا برخی از شما سوالات ساده را هم حل نکردید و عدم مدیریت زمان و شوک شدن افرادی که با وجود توصیه های اکید من باز هم سراغ بودجه بندی سوالات سالهای قبل رفتند و بر اساس آن نتیجه گرفتند فلان فصل را نخوانند و ….) صرفنظر می نماییم.(زیرا من مقدار تاثیر آنها یا کرانی برای آن ندارم)
 • حل درست  ۱۵ تا ۲۰ سوال از ۳۰ سوال منطقی به نظر می رسد. اما حل بالاتر و خصوصا رد شدن از مرز ۲۶ سوال کار بسیار سختی است.
 • ممکن است افرادی وجود داشته باشند که درصد بالای ۹۰(و حتی ۱۰۰) در این کنکور کسب کنند (که در یک امتحان سخت دانشگاهی معمولا این اتفاق رخ میدهد و اساتید موقع نمودار زدن به نمره آنها توجه نمی کنند اما در کنکور نیازی به نمودار نیست چون افراد مقایسه میشوند و هیچ چیز مطلق نیست) اما حدس می زنم تعداد درصدهای بالا(حتی بالاتر از ۸۰) در کنکور امسال کم باشد.

درباره ‌ی alireza

فارغ التحصیل مهندسی برق/مخابرات، دانشجوی مدیریت MBA/بازاریابی دانشکده علوم اقتصادی تهران، علاقمند به مباحث مدیریت، کارآفرینی، بازاریابی و تجارت الکترونیک

یک دیدگاه

 1. با سلام.چند تا کتاب در حد نو و دست نخورده دارم.هر کی خواست به این میل ایمیل بزنه .(نصف قیمت بازار) mbaman3@gmail.com

  کتاب ها:۱_ ریاضی ۴ جلدی آقاسی
  ۲ _GMAT عرفانیان
  ۳-GMAT مدرسان شریف (نامی)
  ۴_ GMAT صداقت

دیدگاهی بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شدفیلد های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>