سه شنبه , 19 دسامبر 2017
Home » اطلاع رسانی ها » مشاوره هفتگی (2): نکاتی کلی پیرامون مطالعه ی صحیح

مشاوره هفتگی (2): نکاتی کلی پیرامون مطالعه ی صحیح

سلام دوستان عزیز

در خدمت شما هستیم با دومین سری از مشاوره های هفتگی. بعد از مشاوره اول که بیشتر حول آزمونهای آزمایشی صحبت کردیم در این قسمت به یه سری نکات کلی درباره نحوه درس خوندن می پردازیم.

با توجه به پست ها و صحبت های شما دوستان در تاپیکهایی مانند مطالعه گروهی، صحبت پیرامون آزمون های آزمایشی و رفع اشکالها به نتایجی درباره مشکلات موجود رسیدیم که تک به تک مشکلات رو بررسی می کنیم و برای هر کدام راه حلی رو معرفی می کنیم.

یکی از مشکلات، صرفا مرور کردن و خواندن چندین و چندباره درسنامه ها و جزوات درسی است. چنین کاری اگر که همراه با تمرکز انجام نشه، اگر که از سوی دانشجو واقعا برای حل سوالات وقت گذاشته نشه، عملا بی فایده خواهد بود. سعی نکنید که با خوندن چندباره درس هارو حفط کنید، چنین چیزی امکان پذیر نیست. چندبار خوندن هم هیچ نتیجه ای نخواهد داشت جز اینکه زمانتون برای مطالعه کم و کمتر خواهد شد. سعی کنید در حین درس خوندن تمرکز بیشتری داشته باشید. در حل سوالات ریاضی دشوار اگر که نمی تونید حلشون کنید و راه حل به ذهنتون نمیرسه، مشکلی نیست. پاسخ رو بخونید اما بعد از این کار سعی کنید شرایط و ارقام سوال رو عوض کنید و اینبار خودتون یک بار دیگه مساله رو حل کنید تا روند حل براتون جا بیفته.

بعضی ها دچار سردرگمی منابع شده اند و در واقع از تعداد زیاد منابع ناراضی هستند. توصیه ی ما به شما به این صورته که روی چند عدد از منابعی که معرفی شده، چه در همین سایت و چه در سایت های مشابه، وقت بزارید. لازم نیست که درسنامه ی تک تک منابع رو بخونید. یکبار درسنامه خوندن از یک منبع کافیه، بعد از این مرحله باید به فکر حل تمرین باشید. در اینجا می تونید که از منابع دیگری هم استفاده کنید.

سعی نداشته باشید که فرمولهای ریاضی رو از الان به خاطرتون بسپارید. اگر غیر ممکن نباشه مطمئنا بسیار سخته و خیلی سریع از ذهنمون پاک خواهد شد. این پروسه برای اواخر دی ماه و بهمن ماه انجام خواهد شد. دراین زمان کمپینی راه می اندازیم برای حفظ فرمولهای ریاضی. از تمامی روش های موجود هم می توانید استفاده کنید.

حتی اگر دردرسی عقب هستید، وقت مشخص شده برای این درس رو فدای درس دیگری نکنید. این یکی از بزرگترین اشتباهات در کنکور ام بی ای به حساب می یاد. کلا با سه درس طرف هستیم، حالا اگر که درسی رو فدا کنیم و روی دیگری تمرکز نداشته باشیم عملا از گردونه ی رقابت کنکور حذف می شیم. پس سعی کنید همه ی درس هارو پوشش بدید. کار سختی خواهد بود اما تمام تلاشتونو بکنید.

از حالا به بعد باید زمان مطالعه تونو افزایش بدید و به روزی 5 تا 6 ساعت مطالعه به صورت مفید برسونید. برای انجام این کار باید تفریحات و زمانهای بلا استفاده رو به حداقل برسونید. بدین شکل تمرکز کافی برای درس خوندن پیدا می کنید و زمان مطالعه ی مفیدتون افزایش پیدا می کند.

ریاضی:

به طور کلی تا چنین تاریخی مطالب کتاب باید یه دور کامل خونده شده باشه و شما جلدهای اول کتاب های ریاضی 1 و 2 استاد آقاسی رو خونده باشید. برای مرور سریع مطالب درسی یا از یادداشت برداری های خودتون استفاده کنید ( امیدوارم که این کارو انجام داده باشید، چون خیلی کمک می کنه به مرور سریع بدون اتلاف وقت! اگر خلاصه برداری نکردید بازم جای نگرانی نیست، فکر این قضیه رو هم کردیم و براتون در قالب پکیجی تمامی محصولاتی که نیاز دارید رو فراهم می کنیم) ویا از جزوه ای که در سایت قرار داده شده استفاده کنید.

نکته ی مهم اینکه تا وقتی شما مثالها و تست های قسمت اول و سطح یک هر کتابو حل نکردید سراغ جلد دو نرید! اما اگر که انجام دادید می تونید شروع کنید به حل تست های جلد دوم هر کتاب. یادآوری نکته ی مهم دیگری هم خالی از لطف نیست، تست های جلد دو نسبت به خودآزمایی های جلدهای اول تقدم دارند!

اگر که اینکارو بار اول انجام دادید می تونید تست های تکمیلی جلدهای اول ریاضی هارو حل کنید که چون برای هر مبحث جداگانه طراحی شده خیلی راحت برای هر مبحث هم یادآوری صورت می گیره و هم اینکه تمرین می کنید. اگر که فکر میکنید وقت کمی دارید برای حل تست های سطح یک و دو جلدهای اول، اعلام کنید که شماره تست های مهم این مباحث رو که به نظرمون نکته دار هستند، برای شما ارائه کنیم.

جیمت:

در این درس هم مشابه ریاضی باید درسنامه ها و جزوات یک دور کامل خونده شده باشند و از الان دوره کردن رو شروع کنید. به این صورت که از روی جزوه یک دور مطالب رو سریع بخونید و یا از خلاصه برداریتون استفاده کنید و سپس برید سراغ حل تست های کتاب. در حال حاضر اطلاعی ندارم که کتاب 2000 تست جیمت عرفانیان به بازار عرضه شده یا نه. اگر که این کتاب در بازار موجوده می تونید از روی این کتاب تمرین کنید. حل سوالات و تست های جیمت دکتری هم خالی از لطف نیست. اما بیش از اندازه وقت روی منابع گسترده نگذارید. یکی رو تموم کنید اگه فرصتی براتون باقی موند برید سراغ منبع بعدی. در غیر این صورت لزومی نداره که تمامی منابع رو استفاده کنید.

برای حل تستهایی در بخش های استدلال منطقی و درک مطلب و تصحیح جملات می تونید علاوه بر کتابهای چون عرفانیان و مدرسان شریف از احمد صداقت هم استفاده کنید. چون تستهای زیادیو در رابطه با این قسمتها ارائه کرده.

به جهت کمبود منابع و تستهای تکمیلی برای درس جیمت، در تیم ام بی ای آنلاین تصمیم گرفتیم تا با ترجمه ی سوالات جیمت بین المللی، سوالات و پکیج هایی رو برای این درس فراهم کنیم که مکملی باشد برای کتابهای درسی.

زبان:

برنامه ریزی برای مرور این درس شاید از دو درس دیگه سختتر باشد. برای مرور کردن می تونید از کتاب ناصرزاده استفاده کنید که تمامی بخش های مختلف آزمون رو پوشش داده و برای هرکدام از بخش ها درسنامه ای کوتاه و جداگانه ارائه داده. همچنین مرور کتاب هایی چون Essential و 504 هم پیشنهاد می شه. برای مطالعه و مرور این کتابها سعی کنید که در روز 3 یا 4 درس رو بخونید و مرور کنید. صرفا روخوانی و حفظ لغات و سینونیم ها ممکنه کمکی نکنه، چون زبان درسیه که به راحتی فراموش میشه. برای انکار توصیه می شه که حتما لغا ت و سینونیم های مربوطه رو یاد داشت کنید. لغات درون متون رو هم استخراجی کنید و مرور کنید. با نوشتن لغات و هم معنیهاشون، این دامنه ی لغات وارد حافظه ی بلند مدت و ضمیر ناخودآگاه شما خواهند شد و بدین ترتیب برای یادآوری و بازگردانی اطلاعات دچار مشکلی نخواهید شد.

حجم این قسمت از برنامه ی مشاوره بیش از اندازه است، اما این حجم زیاد برای جهت دهی درست و صحیح به نحوه ی درس خواندن شما کاربران عزیز امری اجتناب ناپذیر بود. در برنامه های آینده به تفکیک هر درس، برنامه ای برای شما ارائه خواهد شد و در صورت نیاز شماره ی تست های مهم جهت مرور سریعتر، نکات مهم و اساسی برای مرورکردن، معرفی قسمت های مختلف و مهم هر منبع جهت افزایش سرعت مرور کردن برای شما ارائه خواهد شد.

امیدواریم که با ارائه ی چنین مشاوره هایی شما را در هرچه بهتر خواندن و مرور کردن درسها یاری کنیم. موفقیت شما در کنکور و رسیدن به نتیجه ی مطلوب آرزوی قلبی ما، اعضای تیم ام بی ای آنلاین و تمامی دست اندرکاران و همکاران این سایت می باشد.

موفق و پیروز باشید.

بخوانید

مصاحبه با امیرمسعود خلاوه رتبه 64 کنکور MBA96

با سلام و وقت بخیر و همچنین تبریک بابت رتبه خوبی که کسب کردید، لطفا …

9 comments

 1. ممنون و متشکر از زحما تتون.

 2. سلام. ببخشید این سوالای جیمت ین المللی و جزوه خلاصه ها رو که گفتید کی رو سایت میذارید؟

  • محمدرضا حسین پور

   ترجمه و تالیف سوالات جیمت کمی زمانبر هست، چون نیاز به طراحی دارند. اما خلاصه جزوات رو در آینده ای نزدیک همراه با بعضی محصولات دیگری که برای شما در نظر گرفتیم در سایت قرار خواهیم داد.

 3. عالی بود.دستتون درد نکنه. فقط یه سوال… شما برنامه ای برای سوالای دکترای جی مت دارید؟ منظورم یه پکیج با جواب های تشریحی

  • محمدرضا حسین پور

   سلام
   در حال حاضر مشغول اماده کردن پکیجی برای درس جیمت و نکته و تست ریاضی هستیم.
   اما اینکه از سوالات جیمت دکتری استفاده کنیم و یا پکیجی خاص برای کنکور دکتری تهیه کنیم فعلا در برنامه ی ما قرار نگرفته.
   با تشکر از شما

 4. راهنمایی تون عالی بود ممنون……

 5. سلام چرا این هفته مشاوره.نذاشتین؟ خیلی خوب بود ادامه بدین لطفا

 6. مرسی مرسی مرسی مرسی ………………………………………. مرسی
  من یه کم عقب هستم اما با خوندن مطالب سالت شما خیلی روحیه میگیرم. خدا خیرتون بده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com