پنجشنبه , 23 نوامبر 2017
Home » اطلاع رسانی ها » مشاوره هفتگی (3): استفاده ی مفید از ماه آذر (بخش دوم)

مشاوره هفتگی (3): استفاده ی مفید از ماه آذر (بخش دوم)

سلام دوستان عزیز

امروز یکی دیگر از قسمت های مشاوره های هفتگی رو در اختیارتون قرار می دهیم.

در جلسه ی قبلی (بخش اول) بیشتر در رابطه با نحوه ی مناسب مطالعه و خوندن دروس جهت دروه کردن صحبت کردیم و محور اصلیمون هم تقریبا درس ریاضی بود. در این قسمت هم دوباره گریزی به درس ریاضی می زنیم و برای یه سری از مشکلاتی که دوستان بیان کردند راه حل های جدیدی ارائه می کنیم و سپس می پردازیم به دو درس دیگه و بیان نکات کلی دیگری که لازمه بازگویی بشه.

یکی از مواردی که اخیرا دوستان به کرات بیان می کنند، مسئله ی کمبود جا برای حل مسائل جیمت وریاضی در کنکورههای آزمایشی و کنکور اصلی هست. برای چنین مسئله ای شما باید خودتون عادت بدید به کم نوشتن و ریز نوشتن. به طور کلی چنین روشی رو بهتون توصیه می کنم،ممکنه به نظرتون بچه گانه بیاد، اما برای بنده خیلی خوب بود و نتیجه ی خوبی داشت. در زمان کنکور خودم اینطور عمل می کردم، یک برگه A4 رو بر می داشتم و به 8 قسمت تقسیم می کردم به طوری که طولش بیشتر از عرضش باشه که تقریبا مشابهت داشته باشه با حواشی سفید دفترچه های کنکوری و بعد سعی می کردم که حتما یک سوال رو در همون قسمت جواب بدم. اولاش مشکل داشتم در اینکه حلش در کل این قسمت جا نمی شد و یا چون چند قسمتی می شد و حل طولانی، برگه هام گم می شد و راه حلی که خودم اختراع کرده بودم هم همراه باهاش به دنیای گم شده ها می پیوست. اما یواش یواش وفق پیدا کردم به این موضوع و سعی می کدم که راه حل رو در همین برگه ی کوچیک بنویسم. این به شما کمک می کنه که اولا دستتون به درشت نوشتن و استفاده از فونت درشت عادت نکنه و جا کم نیارید، دوما به طور نامحسوسی کمک می کنه که شما تمام راه حل رو ننویسید. برای اینکار شما می تونید که از همین روش استفاده کنید ویا از کاغذهای باطله استفاده کنید. من به شخصه از سررسید های قدیمی و دفترچه یاداشتهای قدیمی هم استفاده می کردم. آخرشم می تونید کل این چرکنویسهاتونو بدید برای بازیافت. توی انقلاب هم بسیاری از دکه داران از همین برگه های کوچک یادداشت مانند در قطع کوچک دارند که می تونید با قیمت کمی مثل 500 یا 1000 تومان تهیه کنید ویا اینکه مثل من خودتون دست به اینکار بزنید.

روش دوم برای مقابله با چنین پیشامدی اینه که شما باید خودتونو عادت بدید که کل راه حل رو ننویسید. بسیاری از عملیات ضرب و جمع و تقسیم و مشتق و انتگرال رو می تونید ذهنی انجام بدید و روی کاغذ نیارید. البته این مسئله یه عیبی هم داره که باعث می شه در اوایل کار دقتتون بیاد پایین و یا دچار اشتباه بشید. اما بعد از مدتی درست می شه. سعی کنید که قسمتی از محاسبات رو در ذهنتون انجام بدید بدین ترتیب هم سرعت عملیاتتون می ره بالا و هم وقت کمتری سر حل کلی مسئله صرف می کنید.

یک نکته ی دیگری هم وجود داره و اونم اینکه درحل کمی باید خست به خرج بدید. یعنی باید از خودتون قناعت نشون بدید. بدین ترتیب که تا یه سوال حد و یا تابع دیدید نیاد سریع در حاشیه بالای صفحه بازنویسی کنید و شروع کنید به حل کردن. سعی کنید که از بازنویسی بپرهیزید، لزومی نداره که شما کسر حدی رو دوباره واسه خودتون بنویسید. در ضمن به این فکر باشید که حاشیه های صفحات رو برای سوالات جاگیر ذخیره نگه دارید، برای حل سوالاتی مثل کرل و دیورژانس ویا انتگرالهای سطح و حجم به جای زیادی احتیاج دارید پس کمی خسیس باشید. در ضمن تاکید می کنم که استفاده از پاک کن و اینکه راه حل قبلیو پاک کنید به هیچ وجه توصیه نمی شه! اولا بسیار وقت گیره دوما ممکنه فاجعه بار باشه، در یک لحظه که عصبانی هستید و فشار زیادی به کاغذ می یارید، یهو برگه پاره می شه!

چنین توصیه هایی شاید در نگاه اول چندان مهم نباشه و بچه گانه به نظر بیاد، اما رعایت همچین نکاتی می تونه نتایج و اثراتی شگفت انگیز اما نامحسوس داشته باشه، اگر که جا کم بیارید و حل سوالات رو در هم بنویسید ممکنه جوابها قاطی بشه و یا واقعا اعصابتونو بریزه به هم. پس رعیات چنین نکاتی خالی از لطف نیست.

حالا می پردازیم به بحث درس زبان انگلیسی. اخیرا در مباحثات دوستان متوجه شدم که بعضی ها عادت پیدا کردن که از روی حس به سوالات زبان پاسخ می دهند. چنین کاری برای مکالمات روزمره و امتحان های کلاسی خیلی خوبه، من خودم هم از چنین روشی استفاده می کنم اما استفاده از این روش درکنکور ممکنه فاجعه به بار بیاره! چون طراحان سوال از روی اصول سوالات رو طراحی می کنند و مهمتر اینکه از سوالات خارجی استفاده می کنند، منابعی مثل تافل و جی آر ای. برای همین همواره در طراحی اصول گرامری مورد توجه قرار داده شده و دام هایی هم در سوالات قرار می دهند. پس اکیدا توصیه می کنم که حتما بر اساس دانش و اصول اقدام به پاسخگویی کنید. به خصوص در بخش گرامر. رعایت این نکته باعث می شه که شما امتیازات واقعا جالبی به دست بیارید صرفا به این دلیل که ذهنتون شما رو به اشتباه میندازه و اگر که به دانش گرامریتون که از خوندن و مطالعه کردن به دست آوردید توجه داشته باشید امتیازتون حداقل 10 الی 15 درصد جا به جا خواهد شد.

برای حل بخش کلوز تست توصیه ی شخصیم اینه که سعی نکنید در نگاه اول و خوندن گزینه ها به ترتیب به سوالات جواب بدید. یکبار متن رو سریع بخونید و ببینید که صحبت درباره ی چه موضوعیه.در همین حین به سوالاتی که می تونید پاسخ بدید و از روی بقیه رد بشید. حال که یک دور متن رو خونید و اطلاعی کلی به دست آوردید، مسلما حدس معنی کلمات براتون آسونتر خواهد شد. یه نکتهی دیگه اینکه از بخش درک مطلب آزمونها به راحتی رد نشید. البته در خونه و وقتی دارید بررسی میکنید. می پرسید چرا؟ چون خیلی از طراحان از همین متن ها برای بخش کلوز تست استفاده می کنند. قسمت هایی از جملات رو حذف می کنند و جای خالی قرار میدن و به صورت هوشمندانه گزینه اضافه می کنن. پس یه همچین دیدی به قسمت درک مطلب سوالات آزمونهای آزمایشی داشته باشید. به نحوه ی نگارش دقت کنید. بعد از مدتی تمرین تبحر پیدا می کنید که برای مثال در کدام بخش از پاراگراف نویسنده قصد داشته چه لغتی رو بگه و یا از چه رکنی از جمله استفاده کنه، دیدی کلی نسبت به بخش کلوز تست داشته باشید.

برای اینکه برای بخش زبان وقت کم نیارید، پیشنهادم اینه که اول قسمت لغت رو جواب بدید. شما باید به قدری لغت هایی که یادمیگرید رو مرور کنید که وقتی برای حل نزارید. در کنکور سراسری خودم فقط 6 دقیقه زمان صرف لغت کردم. چون همه ی سوالات تکراری بودن و مربوط به سالهای قبل و قسمت اعظمیشون مرتبط با اسنشیال. پس خیلی سریع می تونید که هم بخش ور به طور کامل بزنید و هم سریع رد بشید و برای قسمت های آخر سردرد نگیرید.

امیدوارم نکاتی که در این قسمت بازگو کردم براتون مفید باشه، در ضمن لازم به ذکره که این نکات نظرات شخصی بنده است و دلیلی بر این نیست که اولا حتما اجرا کنید و دوما حتما نتیجه بگیرید. بلکه از روی تجربه ای که به دست آوردم سعی می کنم که بهترین روش هارو خدمتتون معرفی کنم که بتونید نتیجه ی مطلوبتون رو به دست بیارید.

بخوانید

مصاحبه با امیرمسعود خلاوه رتبه 64 کنکور MBA96

با سلام و وقت بخیر و همچنین تبریک بابت رتبه خوبی که کسب کردید، لطفا …

3 comments

 1. آرمان علیپور

  سلام، آقا خوب بود ممنون! ولی من یه نظر دارم واسه جا کم نیاوردن! من اول با مداد فشاری حل میکنم! بعد اگه جا کم بیارم با خودکار آبی روی اون جاهایی که با مداد نوشتم سوالات رو حل میکنم!!!!!!!!! این خوبه؟ رنگ آبی و مشکی هم قاطی نمیشه! واسه من که خوب بوده!

  • این برای چرکنویس کردن عالیه…

   تازه میتونی اول با مداد اتود بنویسی بعد با خودکار قرمز یا سبز بعدش هم میتونی با خودکار آبی یا مشکی بنویسی…

   ولی تو کنکور امکان داره فاجعه بسازه…

   یه درصد فکر کن وسط کنکور با خودکار اعصاب خورد بشه و حواست نباشه و یه بخش رو خطخطی کنی اون وقت بجای صرفه جویی وضعیتت رو بدتر میکنی…

   یا هزاران دیگه که وضعت رو بدتر میکنه…

 2. سلام خسته نباشید در مورد تست زدن گرامر بیشتر توضیح بدید ممنون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com