دوشنبه , 18 دسامبر 2017
Home » اطلاع رسانی ها » مشاوره هفتگی (5): دو قدم مانده به کنکور!

مشاوره هفتگی (5): دو قدم مانده به کنکور!

سلام دوستان عزیز

در خدمت شما هستیم با قسمتی جدید از مشاوره های هفتگی

عملا دیگه فرصت زیادی تا کنکور باقی نمونده و امیدوارم که همگی تونسته باشن به خوبی مطالعاتشون رو انجام داده باشن و الان باید فقط به فکر جمع بندی و آزمایش گرفتن از خودشون باشن. امیدوارم که همگی نتیجه ی تلاش های خودشون رو در این چند وقته ببینن و به آرزوها و میل و خواسته شون برسن.

منتهای مراتب در چند وقت اخیر بین داوطلبان و دوستان و کاربران مشاهده کردم که میزان استرس به شدت بالاست و عملا جو خیلی سنگین و رقابتی شده و باید که کاری انجام بدیم. اینه که تصمیم گرفتم در ابتدای جلسه این هفته درباره مدیریت استرس و مدیریت بحران صحبت کنیم و بعد از اون می پردازیم به نکات دیگه ای که درنظر داریم.

استرس داشتن، اونم تازه از نوع مربوط به کنکور، امری است اجتناب ناپذیر. خیلی سخته که آدم بخواد خودشو کنترل کنه و وارد استرس نشه، خیلی تمرین روحی می خواد. اینجا یه چند راه رو معرفی می کنیم که به کمک اونها بتونید استرستون رو کاهش بدید و بتونید که سر جلسه به بحرانی که براتون ممکنه پیش بیاد غلبه کنید. حالا این استرس از کجا میاد، یکی از عوامل اصلیش اینه که الان همش با خودمون این فکرو می کنیم که اگر سر جلسه سوالارو دیدم و سوالا خیلی سخت بود چی می شه؟ هیچ اتفاق خاصی نمیفته، شما باز هم سوالات آسون رو می تونید به راحتی جواب بدید و بهتون قول می دم که تقریبا 50 درصد سوالات مربوط به هر درس آسون هستند. مهم اینه که وقتی مثلا دفترچه رو باز کردید و اولین سوال سخت رو دیدید خودتون رو نبازید، دیگه به خاطر این قضیه مسائلی مثل انتگرال sin از بازه ی 0 تا pi هم سخت به نظر میاد. مهم اینه که باید تقریبا بفهمید که چه سوالی وقت گیره و چه سوالی ساده، چه سوالی نکته ای داره که شما یادتون رفته و چه سوالی رو بلدید حل کنید. به همین خاطر توصیه ام اینه که اولا ذهنتون رو از ترتیب خارج کنید. شروع نکنید که به ترتیب از سوال 1 بخونید و بیاید پایین. بگردید و سوالاتی رو پیدا کنید که یا آسونند و یا مربوط به مباحثی میشند که شما دوست داشتید و می تونید به راحتی حلشون کنید. برای مثال من خودم همیشه از سوالای آخر شروع می کردم، چون اکثرا مربوط به ریاضی دو میشد و سوالاتی مثل استوکس رو خوب حل می کردم. وقتی از این سوالات شروع می کردم روحیه می گرفتم و اونوقت دیدم عوض میشد. این قضیه تقریبا برای همه صادقه، در لحظه ی اول وارد حالتی میشیم که میشه اسمشو گذاشت قفل شدگی، برای اینکه از این حالت خارج بشید سعی کنید یه سوال آسون پیدا کنید و از اون شروع کنید. بعد از حل این سوال همه چی حل میشه، حقیقتا دنیای اطراف آدم رنگی میشه و فشار زیادی از ما برداشته خواهد شد. پس همیشه یادتون باشه که به خودتون نهیب بزنید و جذب شعله های سوزناک سوالات سخت نشید. فقط وقتتون تلف خواهد شد.

مورد بعدی تولید استرس اینه که اگر مثلا از درس ریضی شروع کردم و سخت بود، روحیه ام رو برای جیمت خراب می کنه و یا برعکس. این قضیه هم تقریبا اجتناب ناپذیره، بالاخره ما از وقایع مختلف تاثیر می پذیریم خیلی باید یه ذهن، منظم و نیرومند باشه که بتونه بین وقایع و حوادث تفکیک کامل ایجاد کنه. در حالت عادی هم وقتی صبح یه روز با یه نفر دعوا می کنید تا بعد از ظهر ممکنه ترکشاش در آدم وجو داشته باشه. پس این قضیه کاملا طبیعیه به نظر من. مهم اینه که شما باید در همون لحظه فقط روی همون درس تمرکز کنید و به بقیه چیزها فکر نکنید. لازم نیست نگران چیزهایی باشید که هنوز پیش نیومدن. مدیریت بحران خیلی مهمه، باید به مانند یه فرمانده ی جنگی عمل کنید. سریع اما با دقت تصمیم بگیرید. بلافاصله به خودتون تلقین کنید که اگر من الان دارم ریاضی می زنم لازم نیست نگران جیمت باشم. الان باید ریاضیو خوب بزنم. یادمه یکی از مدیران به نام و معروف بلاد خارجی (!)  توی مقاله ای نوشته بود که اگر میتونید کاری رو به تعویق بندازید، حتما بزاریدش برای دقیقه 90! پس به خودتون یاد بدید، اموزش بدید که روی مسئله ی موجود تمرکز کنید. لازم نیست نگران سایر بخش ها باشید چون بخش موجود خیلی مهمتره. البته این حرف کمی با اصول مدیریتی مغایرت داره، اما وقتی شرایط بحرانی باشه و خطرناک، بهتره در میدون جنگی که حضور داریم برنده بشیم و نه اینکه نگران جنگ موجود در جهت های شرق و غرب باشیم.

مورد دیگه اینکه ترس از کمبود وقت باعث ایجاد استرس میشه. شما در حال حل سوالات هستید و متوجه میشید که کلا از زمانی که برای درس ریاضی در نظر گرفته بودید یه ربع باقی مونده حال آنکه تازه سوال دوازدهم رو دارید به مقصد می رسونید. عملا می تونم بگم که 50 درصد موفقیت در کنکور کنترل داشتن و تسلط داشتن روی خودتونه. باید بتونید تشخیص بدید که اول سوال آسون رو حل کنید و بعد سوالاتی که وقت زیادی ازتون نمی گیرند و بعد سوالات وقت گیرو بعد در آخر سوالات سخت.

به طور کلی یه روش بهتون پیشنهاد می کنم، برای اینکه بتونید کلا مدیریت خوبی روی آزمون داشته باشید. اگر دوست داشتید می تونید این روش رو در خونه یه بار پیاده کنید و نتیجه شو ببینید. کلا باید هدفمند عمل کنید. در روزهای آخر مونده به کنکور باید برای هر درس با توجه به توانتون، یه تعدادی سوال برای خودتون مشخص کنید. دقت کنید که این قضیه با درصد گیری خیلی فرق داره و کلا درصد گیری خیلی توصیه نمیشه.

شما باید تا الان به طور متوسط برای هر درس حداقل سه آزمون جامع از خودتون گرفته باشید. حالا برگردید و در این آزمونهای جامع بگردید و تعداد سوالاتی رو پیدا کنید که در هر درس تونستید به راحتی و در مدت سه پنجم زمان مربوطه ویا چهار پنجم زمان مربوطه حل کنید. برای مثال فردی در آزمونهای جامع نهایی در درس ریاضی 26 تا سوالو حل می کرده که از این 26 تا معمولا 19 تاشو راحت به جواب میرسونده. حالا با یه تلورانس 20 درصد تقریبا می گیم که میتونه 16 تا سوالو به راحتی حل کنه. پس چنین فردی در سر جلسه اول باید 16 تا سوالو انتخاب کنه و حل کنه که متشکل از سوالات آسون و سوالاتی خواهد بود که راه حل چندان زیادی ندارند. بعد از حل این تعداد دیگه می تونه با خیال راحت بقیه وقتشو بزاره برای حل سایر سوال ها. چنین کاری رو برای دو درس دیگه هم میشه انجام داد. یا انجام این کار در واقع به اندازه ی خیلی زیادی جلو میفته. چون اولا خیلی ذهنش درگیر بقیه سوالات نمیشه، دوما اینکه با صرف مدت زمان خاصی برای مثال سه پنجم زمان مربوط به درس تونسته که به تقریبا نصف سوالها جواب بده. این هدف بندی برای آزمون خیلی مهمه، میزان استرستون رو میاره پایین و به ذهنتون نظم میده و از فشار آزمون کم میکنه، چون به مغز القا میشه که باید کار خاصی رو انجام بده و دچار سردرگمی نشه.

حالا می پردازیم به بقیه ی نکات، در این دوهفته ی باقی مانده باید سعی کنید که حتما کنکورهای سالهای اخیر رو حل کنید و صبح ها از ساعت 8:30 تا 13 از خودتون آزمون بگیرید. با فرمت کنکور که بعد از 180 دقیقه اول، دفترچه اول رو بزارید کنار. خودتون رو به شرایط جلسه وفق بدید که مشکلی براتون پیش نیاد. بعد از ساعت 13 و یه استراحت کوچیک می تونید که به بررسی اشکالاتتون در همون آزمون بپردازید و همه رو به خوبی بررسی کنید. مهمتر از هر چیز اینه که به فکر نقاط ضعفتون نباشید. الان دیگه زمان اینکار نیست. الان باید فقط نقاط قوتتون رو تقویت کنید. لازم نیست وقت صرف کنید سر سوال ها و حل مسئله هایی که موقع آزمون دادن نتونستید حل کنید یا روش حل رو بلد نبودید. وقتتون رو صرف مسائلی کنید که حلش کرده بودید و به جواب اشتباه رسیدید و یا مسائلی که به خاطر از یادبردن یه نکته ی کوچیک به جواب نرسیده بودید. مهم اینه که از چیزهایی که بلدید سر جلسه به خوبی استفاده کنید. در سر جلسه هم خیلی زمان نزارید روی سوالاتی که بلد نیستید. بلافاصله از روش رد بشید و سوالاتی که واقعا بلدید مورد هدف قرار بدید.

یه سوالی که الان ممکنه خیلی از بچه ها درگیرش باشند اینه که از کدوم درس شروع کنیم. این قضیه واقعا سلیقه ایه و نمیشه گفت که به طور کلی باید از چه درسی شروع کرد. به نظر من از درسی شروع کنید که واقعا درش خوب عمل می کنید و قوی هستید. چون با حل سوالات روحیه تون بهتر وبهتر میشه. اگر در آزمون های آزمایشی از خودتون در حالات مختلف تست گرفتید، از درسی شروع کنید که وقت کمتری ازتون میگیره. مهم اینه که حواستون به ساعت هم باشه و با توجه به هدفمندی که در بالا توضیح داده شد به یه میزان خاصی از سوالات پاسخ داده باشید قبل از اینکه زمانتون تموم بشه. این یه نظر کلیه، اما به نظرم برای ریاضی 90 دقیقه و برای جیمت 80 دقیقه کافی باشه حالا با توجه به میزان مهارت افراد در این دو درس این زمانبندی می تونه جابه جا بشه.

امیدوارم که راهنمایی های ارائه شده براتون مفید باشه و بتونید از زمان باقی مونده استفاده کنید. مهمترین نکته و فاکتور درحال حاضر حفظ آرامشه. همیشه سعی کنید آرامشتون رو حفظ کنید. اگر بتونید به خودتون مسلط باشید قطعا و بلا شک برنده خواهید بود.

موفق و پیروز باشید.

بخوانید

مصاحبه با امیرمسعود خلاوه رتبه 64 کنکور MBA96

با سلام و وقت بخیر و همچنین تبریک بابت رتبه خوبی که کسب کردید، لطفا …

4 comments

  1. ممنون بی نهایت از مطالب بسیار مفیدتون

  2. یه سوال……..چرا من وقتی گزینه دانلود جزوات درسی رو میزنم….هیچی نمیاد؟؟

  3. اقای حسین پور کارتون عالیه.خدا خیرتون بده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com