دوشنبه , 18 دسامبر 2017
Home » کنکور کارشناسی ارشد MBA » رتبه های برتر MBA » مصاحبه با سروش مجتهدی رتبه 42 کنکور MBA 94

مصاحبه با سروش مجتهدی رتبه 42 کنکور MBA 94

 • با سلام و وقت بخیر و همچنین تبریک بابت رتبه خوبی که کسب کردید، لطفا خودتون رو معرفی بفرمایید.

با سلام. سروش مجتهدی هستم. 26 ساله ساکن تهران

 • از دوران لیسانس خودتون برامون بگید. توی این دوره موفق بودید؟

من لیسانس خودم و در رشته ی مهندسی برق ، گرایش الکترونیک از دانشگاه گیلان گرفتم. در این دوره یک دانشجوی کاملا متوسط و حتی در مقاطعی ضعیف بودم.

 • چی شد که تصمیم گرفتین برای ام بی ای بخونین؟ از ام بی ای شناختی داشتین؟

تقریبا از سال سوم دوره کارشناسی بود که متوجه شدم خیلی به رشته ام و به طور کلی صنعت علاقه ندارم و بیشتر گرایش به سمت رشته های علوم انسانی و به ویژه مدیریت دارم. بنابراین با نزدیک شدن به زمان فارغ التحصیلی به این فکر افتادم که برای دوره کارشناسی ارشد تغییر رشته بدم. چند نفر از دوستان نزدیکم دانشجوی ام بی ای بودند و وقتی برام از دروس و شرایط این رشته برام صحبت کردند علاقه مند شدم که در این رشته ادامه تحصیل بدم.

 • از درصدهاتون شروع کنیم. اول درصدهاتون رو بفرمایید و بگید چقدر به درصدهایی که پیشبینی کرده بودید نزدیکن؟ اگر درصدتون اونی نیست که از قبل متصور بودید، دلیلش چی بوده؟

ریاضی 89 درصد ، جیمت و زبان هر دو 53 درصد . من پیش بینی ام این بود که زبان رو حدود 70 % ، جیمت رو حدود 60 % و ریاضی رو حدود 80 % خواهم زد. بنابراین به جز زبان ، خیلی از پیش بینی ام دور نبودم. درباره زبان باید بگم به نظرم اعتماد به نفس زیاد باعث شد که یک مقدار مغرورانه جواب بدم به سوالهای زبان و در نتیجه تعداد گزینه های غلط ام افزایش پیدا کنه.

 • از چه زمانی شروع کردین به درس خوندن برای کنکور؟

من به صورت جدی از 15 تیر شروع به درس خواندن کردم.

 • از زمانی که شروع کردین به درس خوندن برای کنکور تا بهمن ماه 93 رو به بازه های یک یا دو ماهه تقسیم کنید و بگین توی هر مقطع به چه شکل درس و چقدر میخوندین. کدوم درس ها رو توی کدوم مقطع بیشتر یا کمتر میخوندین؟

من چون زبانم از قبل یک مقدار قوی بود برای تابستان فقط برای ریاضی برنامه ریزی کردم. طوری که تصمیم گرفتم تا پایان تابستان ریاضی 1 و ریاضی 2 رو یک دور بخونم. برنامه تابستانم به این صورت بود که از ریاضی 1 شروع کردم هر فصل رو کاملا با دقت خوندم و تستهای سطح 1 هر فصل رو زدم و پیش رفتم. وقتی که ریاضی 1 تمام شد ریاضی 2 رو به همین سبک شروع کردم ولی هر روز 30 تست ریاضی 1 از جلد دوم کتاب آقای آقاسی زدم تا ریاضی 1 فراموشم نشه. از اول مهر هم با نزدیک شدن به شروع آزمونهای آزمایشی کم کم شروع کردم به خوندن جی مت. روند درس خواندنم خطی بود . هر روزم رو با ریاضی 1 و ریاضی 2 شروع می کردم . بعد از ظهرها هم مقداری جی مت میخوندم و آخر شب ها هم لغات زبان.

در تابستان به صورت میانگین روزی 5 ساعت مطالعه میکردم. در پاییز این زمان و به 6 الی 7 ساعت رساندم و تا کنکور با همین 7 ساعت ادامه دادم. البته به صورت مفید یعنی زمان مطالعه رو دقیق تایم می‌گرفتم و یادداشت می‌کردم.

 

 • از چه منابع مطالعاتی استفاده کردین؟

ریاضی کتاب 4 جلدی آقاسی

جی مت برای mba مدرسان شریف و کتاب 2 جلدی آقای صداقت

زبان 504 کلمه ضروری – 800 کلمه تافل و 1100 کلمه آزمون GRE

 • از چه کنکور آزمایشی یا کلاس کنکوری استفاده کردین؟‌تا چه حد تاثیر گذار بودن؟ رتبه هاتون توی کنکور آزمایشی حدودا چند میشد؟

از آزمونهای موسسه ماهان استفاده کردم و به جز آزمون اول همیشه جزو 3 نفر اول بودم. به شخصه برای من خیلی خوب بود از این جهت که اعتماد به نفسم و بالا نگه میداشت اما ممکنه برای بقیه ، رتبه آزمونهای آزمایشی فریبنده باشه چرا که الگوریتم رتبه بندی این آزمونها منطقی نیست. این آزمونها از جهت درسی باعث میشد که ذهنم طبقه بندی بشه و مطلبی رو جا نندازم.

 • هر درس رو به چه شکل مطالعه می کردین؟ توی هر درس به چه نسبتی تست و تشریحی کار می کردین؟

ریاضی :تا وقتی که ریاضی 1 رو تموم کنم هر فصل رو میخوندم و تستهاش و میزدم. اما بعد از تموم شدن ریاضی 1 ، هر روز صبح 30 تست از کنکور سالهای گذشته(جلد 2 آقاسی) میزدم و رفع اشکال میکردم و سوالاتی که هیچ ایده ای راجع بهش نداشتم یادداشت میکردم. همین روند و برای ریاضی 2 هم تکرار کردم. در کل برای ریاضی سعی میکردم با استفاده از تست ، اشکالات خودم و پیدا کنم. زدن تستهای زیاد باعث میشد خیلی مهارتم بالا بره. به نظرم بعد از مهرماه دیگه تشریحی خوندن خیلی کارساز نیست و باید تمرکز داوطلب روی تستها باشه.

جیمت : جیمت رو با سرفصل آزمونهای آزمایشی پیش میرفتم و هر روز بعد از خوندن ریاضی ازش تست میزدم. ابتدا کتاب صداقت و بعد هم مدرسان شریف. به نظرم برای جیمت هم باید طوری خوند که همه تستها رو زده باشیم. هیچ تستی نباید از قلم بیفته چون تنوع تستها توی این درس خیلی زیاده.

زبان : برای گرامر فقط تست های کنکورهای سالهای گذشته رو میزدم. اما لغات رو هر روز مطالعه و دوره میکردم. حداکثر روزی 1 ساعت برای زبان وقت می‌گذاشتم.

 

 • کدوم یکی از سه درس رو ضعیف تر بودین و به چه شکل تلاش کردین ضعف رو پوشش بدین؟

نقطه ضعف من جیمت بود که کتاب مدرسان شریف خیلی به من کمک کرد. سعی میکردم حتی تستهایی که قبلا زدم هم مکررا مرور کنم و دلیل اشتباهاتم رو متوجه بشم.

 • با استرس دوران کنکور مواجه شدین؟ اکثر داوطلبان توی روزهای آخر خیلی تحت تاثیر استرس قرار میگیرن. شما هم اینطور بودین؟ چطور تونستین استرس رو قبل از کنکور و سر جلسه کنکور مدیریت کنید؟

بله طبیعتا. به نظر من داوطلبان یه نکته مهم و نباید فراموش کنند اونم اینه که کنکور ام بی ای خیلی بیشتر از سایر رشته ها به آمادگی سر جلسه نیاز داره. به ویژه جیمت. برای من استرس باعث میشد بیشتر تلاش کنم اما به این فکر میکردم که این استرس نباید افکارم و تحت تاثیر قرار بده. تا قبل از شروع هر آزمون استرس داشتم اما به محض گرفتن دفترچه دیگه فقط روی سوالها متمرکز میشدم و همیشه به خودم گوشزد میکردم که اگر سوالی برای من دشواره حتما برای بقیه رقبا هم دشواره.

 • روزی که شروع کردین برای کنکور بخونین برای خودتون رتبه ای هم متصور بودین؟

روزی که شروع کردم فکر میکردم بین 15 الی 90 میشم که خوشبختانه همین اتفاق افتاد.

 • با توجه به اینکه کنکور امسال طبق اعلام سازمان سنجش در اردیبهشت ماه سال بعد برگزار میشه، اگر شما جای داوطلبان فعلی بودید چطور برنامه ریزی می کردید و از کی خوندن رو شروع می کردید؟

نباید برای داوطلبان تفاوتی داشته باشه. به نظر من از همین الان باید شروع کنند چرا که این فرصت 3 ماهه در اختیار همه داوطلبان هست و امتیازی برای شخص خاصی محسوب نمیشه. اگر دوباره قصد خواندن داشتم از همین امروز شروع میکردم چرا که هر چقدر بیشتر مطالعه کنید بهتر نتیجه می گیرید به ویژه دروس ریاضی و زبان.

 • و جمله آخر به داوطلبان سال بعد؟

از حاشیه ها و شایعات دوری کنید و راهی که فکر میکنید درسته رو برید. هیچ کس در این کنکور خاص ، برتری خاصی به کسی دیگر نداره. عواملی که داوطلبان رو متمایز میکنه مطالعه زیاد ، تمرکز و اعتماد به نفسه. و مهم ترین نکته ، اعتقاد داشتن به این نکته ست که برنامه ریزی درست حتما به نتیجه میرسه. امیدوارم همه متناسب با تلاشتون به نتیجه دلخواهشون برسند. ممنون

با تشکر از سروش مجتهدی عزیز که وقتشون رو در اختیار ما قرار دادند.

برای ایشون آرزوی موفقیت داریم.

 

استفاده از این مصاحبه با ذکر نام MbaOnline بلامانع است.

بخوانید

مصاحبه با سحاب جعفری رتبه 35 کنکور MBA96

با سلام و وقت بخیر و همچنین تبریک بابت رتبه خوبی که کسب کردید، لطفا …

One comment

 1. سلام
  مبارک باشه دوست عزیز
  من برای درس جیمت و زبان مشکلی ندارم ولی تو درس ریاضی خیلی ضعیفم
  کتابهای دبیرستان رو مرور کردم یه چیزایی یاد گرفتم ولی بازم فایده نداره
  تو شهر ما هم که بیشتر اسم روستا بهش میاد کلاس ریاضی عمومی نداره و کلاسهای خصوصی هم که ساعتی ۵۰ هزارتومن هزینشونه که من ندارم بدم.
  پیشنهادی داری چطور ریاضی یاد بگیرم؟؟
  مرسی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com