دوشنبه , 18 دسامبر 2017
Home » کنکور کارشناسی ارشد MBA » رتبه های برتر MBA » مصاحبه با پیام شیوا رتبه 44 کنکور MBA 94

مصاحبه با پیام شیوا رتبه 44 کنکور MBA 94

 • با سلام و وقت بخیر و همچنین تبریک بابت رتبه خوبی که کسب کردید، لطفا خودتون رو معرفی بفرمایید.

پیام شیوا هستم. 23 سالمه و لیسانس مهندسی کامپیوتر (گرایش نرم افزار) از دانشگاه خوارزمی دارم.

 

 

 • از دوران لیسانس خودتون برامون بگید. توی این دوره موفق بودید؟

لیسانس رو 8 ترمه تموم کردم و هیچ موقع درسی رو نیفتادم (البته نمره خیلی پایین و روی مرز هم داشتم!)

چهار ترم اول زیاد نمرات خوبی نداشتم و چهار ترم دوم یه مقدار بهتر شد. در نهایت معدل کارشناسیم 16.83 شد.

 

 

 • چی شد که تصمیم گرفتین برای ام بی ای بخونین؟ از ام بی ای شناختی داشتین؟

من واقعا رشته کامپیوتر رو دوست داشتم و دارم، اما فقط در حد لیسانس. از نظر من کسی که مدرک لیسانس یه رشته فنی مثل کامپیوتر داره اگر ارشد هم همون رشته رو بخونه خیلی به مهارت های فنی اش کمکی نکرده و به نظرم بیشتر به معلومات تئوری خودش کمک کرده. شاید افرادی که هدفشون دکترا خوندن و عضو هیئت عملی دانشگاه شدن و همچین چیزایی باشه ادامه دادن رشته فنی براشون مفید باشه اما کسی که هدفش کار کردن و بیزینس باشه شاید بهتر باشه با مفاهیم مدیریتی بیشتر آشنا بشه. اینجوری هم از مباحث فنی کار خبر داره و هم میتونه به خوبی اون بیزینس رو رهبری کنه. برای من هم جرقه ی MBA خوندن از همین جا زده شد. یه مقداری هم توی سایت های مختلف از جمله سایت خود شما سرچ کردم و توضیحات خوبی به دست آوردم.

 

 

 • از درصدهاتون شروع کنیم. اول درصدهاتون رو بفرمایید و بگید چقدر به درصدهایی که پیشبینی کرده بودید نزدیکن؟ اگر درصدتون اونی نیست که از قبل متصور بودید، دلیلش چی بوده؟

ریاضیات:  78.89

جیمت:  53.33

زبان تخصصی:  55.33

 

من فکر میکردم درصد های ریاضی و زبانم جابجا باشن!

ریاضی امسال به طرز عجیبی نسبت به سال های قبل ساده تر بود و من اوایل کنکور توی این فکر بودم که آیا واقعا اینقدر آسونه یا اینکه به شدت سخته و من متوجه نمیشم!!

سوالات جیمت متوسط بود، نه سخت و نه آسون. ولی آخرش یه مقدار وقت کم آوردم.

هیچ موقع در درس زبان مشکلی نداشتم اما زبان کنکور کمی سخت تر از چیزی بود که تصور میکردم و یه کم هم وقت کم آوردم. اما مهم ترین دلیل این که درصد زبانم کم شد تعداد گزینه های غلط زیاد بود. متاسفانه خیلی سخت پیش میاد بتونم خودمو راضی کنم که یه سوال زبان رو نزده باقی بذارم 😀

 

 

 • از چه زمانی شروع کردین به درس خوندن برای کنکور؟

من وقتی ترم 7 دانشگاه بودم کنکور MBA سال 93 رو شرکت کردم اما به دلیل کمبود وقت و دیگر مشکلات نتونستم خوب برای کنکور وقت بذارم و رتبه م 371 شد. شاید همون سال با اون رتبه میتونستم جایی مثل دانشگاه بین الملل قزوین قبول شم اما من به جز تهران جایی نمیخواستم چون دانشگاه شهرستان مشکلات خودشو داره و وقت گیر و انرژی بر هست. برای کسی که به فکر کار کردن باشه یه مقدار سخته بتونه این مسافت رو طی کنه.

سال بعد یه مقداری کارم ساده تر بود چون از مطالبی که خونده بودم هنوز یه چیزایی یادم بود و فقط نیاز به دوره کردن داشتم. فکر کنم حدود آبان بود که به صورت جدی شروع کردم به درس خوندن.

 

 

 • از زمانی که شروع کردین به درس خوندن برای کنکور تا بهمن ماه 92 رو به بازه های یک یا دو ماهه تقسیم کنید و بگین توی هر مقطع به چه شکل درس و چقدر میخوندین. کدوم درس ها رو توی کدوم مقطع بیشتر یا کمتر میخوندین؟

شاید باورتون نشه ولی من اونقدر دقیق و سخت گیرانه برنامه ریزی نداشتم! چون درس زبان رو زیاد مشکل نداشتم فقط گاهی زمانی رو اختصاص میدادم به لغت خوندن. چون از سال 92 به بعد زبان کنکور به خصوص لغاتش سخت تر شد و واقعا هیچ منبع مشخصی هم نداشتن!

بیشتر وقتم رو روی دروس ریاضی و جیمت گذاشته بودم و تقریبا با نسبت 2 به 1 یا شاید 3 به 1 میخوندم. نکته خیلی مهمی که من سال قبل رعایت نکرده بودم و امسال رعایت کردم این بود که سال قبل بیشتر سعی میکردم بخونم اما امسال بیشتر سعی میکردم تست بزنم. هنگام تست زنی متوجه میشید که خیلی چیزا رو بلد نیستید یا خیلی فرمول ها میتونن مؤثر باشن.

 

 

 • از چه منابع مطالعاتی استفاده کردین؟

برای تمام دروس از کتاب های مدرسان شریف و جزوه هایی که از کلاس های مدرسان شریف داشتم استفاده کردم و راضی هم بودم. نگارش خوانا و روان دارن و داوطلب سر در گم نمیشه.

البته برای لغات زبان، کتاب های 504 و Essential words for the TOEFL و همین طور لغات کتاب Verbal Advantage رو خوندم. (اپلیکیشن موبایل این کتاب ها هم موجوده)

 

 

 • از چه کنکور آزمایشی یا کلاس کنکوری استفاده کردین؟‌تا چه حد تاثیر گذار بودن؟ رتبه هاتون توی کنکور آزمایشی حدودا چند میشد؟

سال قبل (یعنی برای کنکور 93) کلاس های ریاضی و جیمت مدرسان شریف رو شرکت کرده بودم و واقعا خوب بودن. گاهی نکات تستی خوبی گفته میشه. 3 آزمون جامع مدرسان شریف شرکت کردم و رتبه هام حدودا همون رتبه سال قبلم شد.

برای کنکور 94 دیگه کلاسی نرفتم و از جزوات سال قبل استفاده کردم. فقط 3 آزمون جامع ماهان رو شرکت کردم و جالب اینجا بود که ریاضیشون آسون و زبانشون سخت بود (دقیقا مثل کنکور). رتبه هام حدود 100 میشد.

 

 

 • هر درس رو به چه شکل مطالعه می کردین؟ توی هر درس به چه نسبتی تست و تشریحی کار می کردین؟

ریاضی: ابتدا مطالعه جزوات و درسنامه کتاب مدرسان شریف و سپس زدن تست های ریاضی سالهای قبل (از کنکور رشته های مختلف)

جیمت: ابتدا مطالعه جزوات و درسنامه کتاب مدرسان شریف و سپس فقط تست های کتاب مدرسان شریف.

زبان: مطالعه لغات از منابعی که بالاتر ذکر کردم. نزدیک کنکور تست های کنکورهای قبل رو زدم.

 

 

 • کدوم یکی از سه درس رو ضعیف تر بودین و به چه شکل تلاش کردین ضعف رو پوشش بدین؟

مطمئنا ریاضی وقت گیر ترین درس هست و نکات بسیار بسیار ریز و زیادی داره. سعی کردم بیشتر تست بزنم و کمتر روخونی کنم.

 

 

 • با استرس دوران کنکور مواجه شدین؟ اکثر داوطلبان توی روزهای آخر خیلی تحت تاثیر استرس قرار میگیرن. شما هم اینطور بودین؟ چطور تونستین استرس رو قبل از کنکور و سر جلسه کنکور مدیریت کنید؟

زیاد استرس نداشتم (شاید چون سال قبل هم یه بار این مراحل طی شده بود) ولی مطمئنا کمی نگرانی راجع به نتیجه وجود داشت. من همیشه به این فکر میکردم که اگر نشد هم نشد. مگه موفقیت فقط کنکوره؟ این همه آدم دانشگاه نرفته ی موفق وجود داره! گاهی به این فکر میکنم که دغدغه های امروز من آیا 5 سال دیگه واسم خنده دار هستن یا نه!

 

 

 • روزی که شروع کردین برای کنکور بخونین برای خودتون رتبه ای هم متصور بودین؟

فکر میکردم که امسال دیگه شهر تهران رو باید بیارم و خیلی هم نباید رتبه م بد بشه. اما فکر نمیکردم با رتبه 44 بتونم دانشگاه شریف قبول بشم که خوشبختانه انگار این اتفاق داره میفته.

 

 

 • با توجه به اینکه کنکور امسال طبق اعلام سازمان سنجش در اردیبهشت ماه سال بعد برگزار میشه، اگر شما جای داوطلبان فعلی بودید چطور برنامه ریزی می کردید و از کی خوندن رو شروع می کردید؟

به نظرم تا اواخر پاییز حسابی به فکر کار کردن و یا به دست آوردن مهارت برای کار کردن در آینده باشن! از اواخر پاییز شروع کنن به درس خوندن و به خصوص تست زنی خیلی زیاد.

 

 

 • و جمله آخر به داوطلبان سال بعد؟

شاید این جمله کلیشه ای باشه ولی واقعا حقیقت داره: موفقیت فقط درس و دانشگاه نیست! یه بررسی کافیه تا متوجه بشن خیلی ها بدون دانشگاه به موفقیت های بزرگ رسیدن. پس به هیچ وجه استرس نداشته باشن، از خواب و تغذیه نزنن و زندگی رو به خودشون حروم نکنن! با انرژی مثبت و فکر باز خیلی راحت تر میشه پیش رفت و به نتیجه رسید. برای همه آرزوی موفقیت دارم :)

بخوانید

مصاحبه با سحاب جعفری رتبه 35 کنکور MBA96

با سلام و وقت بخیر و همچنین تبریک بابت رتبه خوبی که کسب کردید، لطفا …

2 comments

 1. مرسی
  موفق باشید
  من اول راهم

 2. عالی بود مهندس برات آرزوی موفقیت می کنم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com