دوشنبه , 18 دسامبر 2017
Home » اطلاعات عمومی MBA » چرا MBA بخوانم؟ MBA چه تاثیری در آینده من دارد؟ / + گفتگو

چرا MBA بخوانم؟ MBA چه تاثیری در آینده من دارد؟ / + گفتگو

مجله Harvard Business Review (این مجله از معتبرترین و معروفترین مجله ها در زمینه مدیریت کسب و کار در جهان می باشد) در یکی از شماره های خود مطلبی را از Stephen Greer مشاور کسب و کار و نویسنده کتاب Starting from Scrap نقل کرده است:

Stephen Greer می گوید وقتی که 24 ساله بودم  بلافاصله بعد از اتمام تحصیل، حرفه شغلی خود را به عنوان یک کارآفرین شروع کردم و سرانجام شرکت خود را به عنوان کمپانی بین المللی تولید ماشین آلات صنعت ضایعات فلزی به مبلغ 250 میلیون دلار به فروش رساندم. این تجارب را در کتابی با نام Starting from Scrap (شروع از ضایعات) نوشته ام.

بعد از اینکه که کتاب من به بازار آمد از مدارس کسب و کار زیادی دیدن کردم و با دانشجویان MBA در آنجا به گفتگو پرداختم و از تجربه خود در راه اندازی کسب و کار در بازاری نو ظهور سخن گفتم. تعداد زیادی از دانشجویانی که با من صحبت می کردند از جمله افرادی بودند که برای کارآفرین شدن قصد گرفتن MBA را داشتند. ولی اکثر آنها یک سوال مشابه داشتند: شما به عنوان یک کارآفرین موفق هرگز در مدارس کسب و کار تحصیل نکرده اید و مدرک MBA ندارید، پس آیا نیاز هست که ما در این مدارس تحصیل کنیم؟ آیا مدرک MBA  نسبت به پولی که می پردازیم ارزش دارد و یا صرفا جهت پرکردن رزومه است؟!

درک مفهوم استراتژی، مسایل مالی و بازاریابی خیلی می تواند مفید باشد ولی داشتن اعتماد به نفس، استقلال طلبی، انرژی، شور و اشتیاق، حس کنجکاوی و توانایی انتقال ایده ها نیز بسیار حایز اهمیت است. اگر یک کارآفرین این خصوصیات را نداشته باشد با چالش روبرو خواهد شد.

من خوش شانس بودم که این خصوصیات شخصیتی را داشتم. من مدرک MBA نداشتم ولی در طول 15 سال هدایت شرکتم به بسیاری از مهارت های مورد نیاز در کسب و کار دست یافتم (پدربزرگ من از من می خواست تا در مدرسه کسب و کار هاروارد MBA بگیرم ولی بسیار گران بود. البته در مقایسه با فوایدش ارزان). خیلی از درسهایی که من بر اساس تجربه و شرایط سخت آموختم را می توانستم در یک دوره MBA بیاموزم واگر آنها را زودتر آموخته بودم شاید شرکت من از این هم موفق تر بود.

اگر من کاربرد و اهمیت مسایل مالی و کنترل موجودی را می دانستم شاید از هدر رفتن میلیونها دلار جلوگیری می کردم. شاید مطالعه موردی شرکتهایی که خیلی سریع رشد می کردند و بعد از آن کنترل مالی و کیفیت محصولات خود را از دست می دادند مرا تشویق می کرد تا هوشیارانه تر قدم بردارم. ما سالهای زیادی را برای سازماندهی مجدد بعد از گسترش بیش از حد شرکت از دست دادیم و شاید موقعیتهای بیشمار در این پروسه.

اگر دوره قانون کسب و کار و یا تامین بودجه برای فعالیت اقتصادی را گذارانده بودم، می توانستم پول زیادی را حفظ کنم (ما سرمایه گذاران زیادی را به جهت خامی بیش از حد از دست دادیم). همچنین اگر اصول منابع انسانی و یا مشوقها و انگیزشها را می دانستم نفع زیادی می بردم.

اینها تنها گوشه ای از ابزارهایی است که شما می توانید در مدارس کسب و کار کسب کنید و من آرزو داشتم که در ابتدا می داشتم.

بنابراین من فکر می کنم که دوره MBA به کارآفرینان ابزارهای با ارزشی می دهد تا آنها را در جهت کاهش ریسک و افزایش احتمال موفقیت کمک کند.

نظر شما چیست؟ 

چرا تصمیم گرفته اید MBA بخوانید؟ برای ما در بخش دیدگاه های همین مطلب بنویسید.

بخوانید

group communication

نتایج نهایی کنکور کارشناسی ارشد 92 اعلام شد / بحث و تبادل نظر درباره نتایج

نتایج نهایی کنکور کارشناسی ارشد ۹۲ هم اکنون از طریق سایت سنجش قابل مشاهده است. …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com