دوشنبه , 18 دسامبر 2017
Home » کنکور کارشناسی ارشد MBA » پیام مشاور » چگونه برنامه ام را با تغییر زمان کنکور MBA وفق دهم؟

چگونه برنامه ام را با تغییر زمان کنکور MBA وفق دهم؟

همون طور که می دونید سازمان سنجش طبق اطلاعیه ی جدید روی سایتش، جدول زمان بندی جدیدی برای کنکور ارشد اعلام کرده.

بر اساس زمان بندی جدید، کنکور ارشد توی تاریخ 16 و 17 اردیبهشت ماه سال 95 برگزار می شه.

برنامه ریزی قبلی توی پست های قبل بر اساس زمان بندی قدیم بوده که کنکور وسط بهمن برگزار می شد. توی اون برنامه ریزی از وسط تیر تا وسط بهمن 7 ماه زمان برای درس خوندن داشتین که برای کسب رتبه ی خوب زمان کافی ای هستش.

با توجه به برنامه ریزی جدید اگه بخواین همون برنامه ریزی 7 ماهه رو برای کنکور اجرا کنین، کافیه به جای 14 تیر از 14 مهر درس خوندنو شروع کنین، اما به چند تا نکته باید توجه کنین. در صورتی که از مهر دانشجو هستین یا سر کار میرین، روزی 4 ساعت درس خوندن ممکنه کمی سنگین باشه، مخصوصا برای افرادی که احساس میکنن توی درس ریاضی قوی نیستن. توی برنامه ریزی جدید دو هفته تعطیلات عید هم اضافه می شه که ممکنه خیلیا از اون استفاده ببرن و یا خیلیای دیگه که تا اون زمان تلاش زیادی کردن افت کنن. کسانی هم هستن که درس خوندنو از اول تابستون شروع کرده بودن و ممکنه از زمان بندی جدید راضی نباشن، البته همین جوری یک ماهو نیم از بقیه ی داوطلبا جلوتر هستن و جای نگرانی نیست.

برای همین من 2 تا برنامه ریزی پیشنهاد میدم که اگه قرار بود خودم کنکور بدم این جوری برنامه ریزی می کردم. هر کسی بهتره برای خودش برنامه ریزی کنه، اینا فقط پیشنهاده منه، شاید به بعضی از دوستان کمکی بکنه.

اگر برای درس خوندن زمان آزاد دارین:

شروع درس خوندن از اول مهر (هفته ی اول روزی 2 ساعت – هفته ی دوم روزی 3 ساعت – از هفته ی سوم به بعد روزی حداقل 4 ساعت)

ریاضی:
+ خوندن درسنامه ی ریاضی با حل مثال ها و تست های داخل درسنامه با خلاصه نویسی (هفته ی اول روزی 1 ساعت ریاضی – از هفته ی دوم به بعد روزی 2 ساعت ریاضی)
+ برنامه ریزی برای تموم کردن مباحث ریاضی 1 و 2 (کلاً 12 فصل) توی 14 هفته – پایان ریاضی تا 11 دی
+ بعد از اون 4 ماه و نیم (18 هفته) باقی می مونه – بین 2 ماه و نیم تا 3 ماه برای دوره ی فصل ها از روی خلاصتون به ترتیب از فصل 1 ریاضی 1 تا آخر (به موازات بودجه بندی آزمون های آزمایشی)
+ 2 ماه آخر هم برای جلد 2 و مرور تستهای کنکورهای سال های گذشته

جیمت:
+ شروع مطالعه از هفته ی سوم یا چهارم مطالعاتیتون – با روزی 1 ساعت جیمت شروع کنین و کم کم بهش اضافه کنین
+ بسته به منبعتون، مطالعه ی کامل جیمت ممکنه 2 تا 3 ماه طول بکشه – نهایت تا آخر آذر جیمتو تموم کنین و بعد از اون دوره و تست به موازات آزمونای آزمایشی

زبان:
برای کسانی که می خوان دیرتر شروع کنن، فرصتی که الان پیش اومده بهترین موقعیت برای تقویت درس زبانه. به زبان به چشم درس کنکوری نگاه نکنین بلکه به عنوان عاملی برای برقراری ارتباط با دنیای بیرون بهش نگاه کنین. یاد گرفتن زبان (هر زبان جدید) می تونه طرز فکر شما را تغییر بده و شما رو با ایده های جدید آشنا کنه. برای کار یا ادامه تحصیل در آینده هم همیشه سطح زبان شما ازتون سوال میشه، چه در داخل، چه خارج از کشور.

+ لغات زبانو با کمک سایت memrise یا هر روش دیگه ای از همین امروز شروع کنین (حداقل روزی نیم ساعت)
+ هر چی لغت بیش تری بلد باشین، درصد زبانتون بالاتر می شه
+ گرامر مطلب زیادی نداره – اگه زبانتون ضعیفه از اول مهر با روزی نیم ساعت گرامر شروع کنین – اگه زبانتون خوبه می تونین از آذر یا دی با کتاب 170 نکته ی بارونز خوندن گرامرو شروع کنین

جمع بندی:
هفته اول: روزی 1 ساعت ریاضی – نیم ساعت لغت – نیم ساعت گرامر (یا 1 ساعت لغت)
هفته دوم: روزی 2 ساعت ریاضی – نیم ساعت لغت – نیم ساعت گرامر (یا 1 ساعت لغت)
هفته سوم: روزی 2 ساعت ریاضی –1 ساعت جیمت – 1 ساعت زبان
هفته چهارم: روزی 2:30 ساعت ریاضی – 1 ساعت جیمت – 1 ساعت زبان
به همین ترتیب هر هفته به ساعت مطالعاتیتون اضافه کنین – روزی 5، 6 ساعت درس خوندن زمان مناسبیه (هفته ای بین 30 تا 50 ساعت بسته به خودتون) – دو سه ماه آخر روزی 7، 8 ساعت (هفته ای حداقل 50 ساعت)

اگر زمان کافی برای خوندن ندارین یا توی ریاضی کمی ضعیف تر هستین:

شروع درس خوندن از وسط مرداد (هفته ی اول و دوم روزی 2 ساعت – هفته ی سوم روزی 3 ساعت – از هفته ی چهارم به بعد روزی حداقل 4 ساعت)

ریاضی:
+ خوندن درسنامه ی ریاضی با حل مثال ها و تست های داخل درسنامه با خلاصه نویسی (هفته ی اول و دوم روزی 1 ساعت ریاضی – از هفته ی سوم به بعد روزی 2 ساعت ریاضی)
+ برنامه ریزی برای تموم کردن مباحث ریاضی 1 و 2 (کلاً 12 فصل) توی 16 هفته – پایان ریاضی تا 6 آذر
+ بعد از اون نزدیک 6 ماه (23 هفته) باقی می مونه –3 ماه برای دوره ی فصل ها از روی خلاصتون به ترتیب از فصل 1 ریاضی 1 تا آخر (به موازات بودجه بندی آزمون های آزمایشی)
+ 3 ماه آخر هم برای جلد 2 و مرور تستهای کنکورهای سال های گذشته

جیمت:
+ شروع مطالعه از هفته ی ششم یا هفتم – با روزی 1 ساعت جیمت شروع کنین و کم کم بهش اضافه کنین
+ بسته به منبعتون، مطالعه ی کامل جیمت ممکنه 2 تا 3 ماه طول بکشه – نهایت تا آخر آبان جیمتو تموم کنین و بعد از اون دوره و تست به موازات آزمونای آزمایشی

زبان:
زبان هم مثل قسمت قبلیه، فرقی نمیکنه. هر چی بیش تر زبان بخونین بهتره!

برای کسانی که از اول تابستون مطالعه رو شروع کرده بودن:

اولین نکته این که شما از بقیه ی دوستان جلوتر هستین و نگران نباشین! در ضمن نگران فراموشی مطالب نباشین، ریاضی و زبان چیزی نیست که فراموش بشه.
نکته ی بعدی هم این که اگر دوست دارین به روال درس خوندنتون ادامه بدین ولی فشار و سرعتتونو کم تر کنین و با یه برنامه ریزی جدیدتر جلو برین.
اگر هم دوست ندارین می تونین یکی از برنامه های بالا رو اجرا کنین، چون به نظر من 7 ماه زمان کافی برای کسب رتبه ی خوب هست، بیش تر از اون به خودتون بستگی داره.

فقط حتماً یکی دو روز در هفته به تفریحاتتون برسین تا هفته های آخر زیاد خسته نشین.

توصیه به همه: حتماً ساعات مطالعاتیتونو یه جایی یادداشت کنین و آخر هر روز و آخر هر هفته بررسی کنین که چیکار کردین.You Can’t Manage What You Don’t Measure

 

————————————————————————————

تهیه شده توسط Saeim-M رتبه 30 کنکور MBA 94

سایر نوشته های سعید را در انجمن گفتگو دنبال کنید! (کلیک کنید)

بخوانید

مصاحبه با امیرمسعود خلاوه رتبه 64 کنکور MBA96

با سلام و وقت بخیر و همچنین تبریک بابت رتبه خوبی که کسب کردید، لطفا …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com