پنجشنبه , 23 نوامبر 2017
Home » کنکور کارشناسی ارشد MBA » رتبه های برتر MBA » گفتگو با مهدی ده پرور رتبه 37 کنکور MBA 94

گفتگو با مهدی ده پرور رتبه 37 کنکور MBA 94

 • با سلام و وقت بخیر و همچنین تبریک بابت رتبه خوبی که کسب کردید، لطفا خودتون رو معرفی بفرمایید.

باسلام،محمد مهدی ده پرور هستم،24 ساله،فارغ التحصیل رشته ی مهندسی برق دانشگاه صنعتی شیراز

 
 • از دوران لیسانس خودتون برامون بگید. توی این دوره موفق بودید؟
خیلی خلاصه نه اصلا موفق نبودم،به دلیل بعضی مشکلات از زمان ورود  به دانشگاه درس خواندن تعطیل و فقط به برنامه های متفرقه میپرداختم!
 
 • چی شد که تصمیم گرفتین برای ام بی ای بخونین؟ از ام بی ای شناختی داشتین؟
سال سوم دانشگاه با یکی از بچه های استراتژی دانشگاه تهران ضحبت کردم و بر اساس تعریفی که این دوستمون از MBA داشتن منو علاقه مند به این رشته کرد.من علاقه مند به ادامه تحصیل در رشته ای بودم که دارای محدودیت نباشه یعنی شمارو محدود به یک تخصص خاص نکنه.
 
 • از درصدهاتون شروع کنیم. اول درصدهاتون رو بفرمایید و بگید چقدر به درصدهایی که پیشبینی کرده بودید نزدیکن؟ اگر درصدتون اونی نیست که از قبل متصور بودید، دلیلش چی بوده؟
ریاضی:95.4
جی مت:60
زبان:25
درصدها اصلا به چیزی که انتظار داشتم نزدیک نیست بجز ریاضی،من بعد زدن سوالات درس ریاضی بطور کامل تمرکز خودمو از دست داده بودم و استرس ناشی از جو کنکور به من غالب شده بود برای همین اصلا نتوانستم درس جی مت و زبان به اندازه ای که مهارت داشتم بزنم.
 
 • از چه زمانی شروع کردین به درس خوندن برای کنکور؟
اگر بخواهیم از زمانی که کتاب دست گرفتم حساب کنیم میشه هفته ی اول مرداد ولی اگر بخواهیم واقعا درس خواندن حساب کنیم میشه اواسط شهریور ماه.
 
 • از زمانی که شروع کردین به درس خوندن برای کنکور تا بهمن ماه 92 رو به بازه های یک یا دو ماهه تقسیم کنید و بگین توی هر مقطع به چه شکل درس و چقدر میخوندین. کدوم درس ها رو توی کدوم مقطع بیشتر یا کمتر میخوندین؟
بدلیل اینکه من 5سال درس نخوانده بودم شروع اولیه برای من سنگین بود و با اینکه من تماما وقتم ازاد بود از 4ساعت شروع کردم به خواندن و تا اواخر مهرماه به زحمت به 5ساعت هم رسید.و بتدریج بعد از این ماه تایم درس خواندن بالا بردم تا 2روز قبل ازمون سراسری به 12ساعت هم رسید.
از طرفی چون علاقه ی خاصی به ریاضی داشتم در ابتدا نسبت بیشتری از زمان من برای ریاضی میرفت و مابقی برای زبان.تا زمان 1.5ماه فقط ریاضی و زبان قسمت کلمه خواندم.و بعد برحسب نیاز و بالا بردن زمان درس خواندن درس جیمت هم وارد برنامه درسی شد.
ابتدا ریاضی بیشتر میخواندم ولی بتدریج نسبت ریاضی و جی مت یکسان شد و بدلیل اینکه در درس زبان بسیار ضعیف بودم وقت بیشتری برای زبان صرف کردم به نحوی که اواخر زمان مطالعه روزی 5تا6 ساعت زبان میخواندم.
 
 • از چه منابع مطالعاتی استفاده کردین؟
ریاضی:4جلد اقاسی و جزوات مدرسان شریف
جی مت:مدرسان شریف
زبان:504،اسنشیال وردز،70 ازمون رهنما،چندین کتاب به زبان انگلیسی! ،گرامر این یوز،گرامر تافل،50 ازمون رهنما،اشتباهات رایج در ازمون تافل،مدرسان شریف و …
 
 • از چه کنکور آزمایشی یا کلاس کنکوری استفاده کردین؟‌تا چه حد تاثیر گذار بودن؟ رتبه هاتون توی کنکور آزمایشی حدودا چند میشد؟
من فقط آزمون های آزمایشی مدرسان شریف شرکت کردم و واقعا برای من مفید بود و رتبه های من بجز دوتا ازمون همیشه 1رقمی بود.
 
 • هر درس رو به چه شکل مطالعه می کردین؟ توی هر درس به چه نسبتی تست و تشریحی کار می کردین؟
برای ریاضی از ب بسم ا… کتاب اقاسی شروع کردم تا اخر کتاب،و جلد دو کتاب اقاسی که فقط سوالات کنکور هست فقط دوسال اخر کنکورهارو زدم.و جزوات مدرسان شریف که به حق تاثیر زیادی در تسلط من روی مباحث داشت.برای موفقیت در ریاضی اینه که مسائل تشریحی در کنار مهارت تستی زده شود.مهارت تستی چیز عجیبی نیست(سرعت،دقت و گاهی راه های میان بر).فقط به خواندن درس نامه ها اکتفا نکنید و تا میتوانید سوال و تست پیدا کنید و بزنید،حتی اگر تست جدید پیدا نکردید همان سوالات که در گذشته حل کردید و بنظرتان مهم و جالب بوده دوباره حل کنید.
برای جی مت فقط کتاب مدرسان خواندم،تا زمان ما کتاب مدرسان به روز تر بود و مباحثو به شکل کامل پوشش میداد.منابع جی مت برای اکثر موسسات یکیه و در چندمورد محدود فرق داره بخاطر همین زیاد دنبال منابع جدید نرفتم و به یک کتاب رضایت دادم و در کنارش از هرجایی تست پیدا میکردم میزدم.سوالات جی مت راه تستی یا تشریحی خاصی ندارن و فقط باید با یادگرفتن نکات و حل تمرین مهارت کافی در این مبحث بدست آورد.
برای زبان به مدت 2ماه فقط دایره لغاتمو افزایش دادم و کلمات بصورت فلش کارت میکردم و توصیه میکنم داوطلبان کنکور این کار انجام بدن(فلش کارت کنن).
و بعد در کنار کلمات گرامر هم خواندم و بعد از تمام شدن مبحث گرامر تست های مدرسان و 50آزمون رهنما بصورت کامل زدم.
 
 • کدوم یکی از سه درس رو ضعیف تر بودین و به چه شکل تلاش کردین ضعف رو پوشش بدین؟
من در زبان واقعا ضعیف بودم و فقط با خواندن میشد این ضعف را از بین برد،من از ابتدا هرروز 2ساعت زبان میخواندم و تا اخر به 5ساعت رسوندم و بنظرم جواب داد!
 
 • با استرس دوران کنکور مواجه شدین؟ اکثر داوطلبان توی روزهای آخر خیلی تحت تاثیر استرس قرار میگیرن. شما هم اینطور بودین؟ چطور تونستین استرس رو قبل از کنکور و سر جلسه کنکور مدیریت کنید؟
دوران خواندن 2،3مرتبه ای استرس گرفتم ولی ب خوبی تونستم مدیریتش کنم،برای من مهم هدفم بود(یک رتبه ی خوب،یک موفقیت) و هربار استرس دوران کنکور میامد و یا از خواندن خسته میشدم با فکر کردن به شیرینیه این موفقیت دوباره از نو درس خوندن شروع میکردم.ولی مهم سر جلسه ی کنکور بود ک بدلیل اتفاقات خاصی که افتاد! دیگه کنترل از دستم خارج شد و نتیجه ی منفی این استرس به خوبی قابل دیدنه.
 
 • روزی که شروع کردین برای کنکور بخونین برای خودتون رتبه ای هم متصور بودین؟
بله،برای رتبه 1،2،3 میخوندم :)
 
 • با توجه به اینکه کنکور امسال طبق اعلام سازمان سنجش در اردیبهشت ماه سال بعد برگزار میشه، اگر شما جای داوطلبان فعلی بودید چطور برنامه ریزی می کردید و از کی خوندن رو شروع می کردید؟
بزرگترین راز موفقیت برای این کنکور اینه پیوسته درس بخوانند،به نحوی برنامه ریزی کنند که وسط راه خسته و درمانده نشوند.
 
 • و جمله آخر به داوطلبان سال بعد؟
برای داوطلبان اصل هدف کنکوره،زیاد وارد حاشیه مثل چه موسسه ای ثبت نام کنند،منابع جدید چی بخوانندو رقابت کاذب نشوند و وقت خودشون اینطوری از بین نبرند.
درصدهای من نمونه بارز دوتا مسئله خیلی مهم در دوران کنکور است، اول تلاش و بعد استرس و نداشتن تمرکز.
بدلیل داشتن استرس ونداشتن تمرکز کافی درصدهای من با چیزی که انتظار داشتم اختلاف زیادی داره ولی اگر تلاش من برای درس خواندن نبود یقینا بجای رتبه 37 یک رتبه ی نجومی میاوردم.
وقتی شما میتوانید به نتیجه ی دلخواهتون برسید که هم خوب بخوانید و هم خوب خودتونو مدیریت کنید،هم قبل از آزمون و هم روز آزمون.
یا ب قول معروف:هرچقدر پول بدید،آش میخورید.
امیدوارم در آینده یک آش خوشمزه بخورید 😉
موفق باشید
یاعلی

بخوانید

مصاحبه با سحاب جعفری رتبه 35 کنکور MBA96

با سلام و وقت بخیر و همچنین تبریک بابت رتبه خوبی که کسب کردید، لطفا …

One comment

 1. ممنون آقای دهپرور براتون آرزوی موفقیت دارم مصاحبتون به من که یک کنکوری هستم خخیلی انگیزه و انرژی داد به امید اینکه مراحل بالاتر ببینیمتون.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com